Przedłużenie terminu

INFORMACJA W SPRAWIE POLSKIEGO ŁADU

 

WAŻNE DLA TWOJEGO PORTFELA

P I L N E !!!

POLSKI ŁAD - ZMIANY PODATKOWE

 

Zmiany w Polskim Ładzie dot. rozporządzenia o zmianie terminów poboru zaliczek na podatek

Zwycięstwo drużyny PKM

          Miło nam poinformować, iż drużyna piłkarska PKM wygrała turniej piłki nożnej  o Puchar  Dyrektora ZKM w Gdyni.

 Active Image

Zadbaj o zdrowie

<p>Gdyńskie Centrum Zdrowia we współpracy z NFZ i Partnerami, zaprasza na wydarzenie: ?Zadbaj o zdrowie ? Gdyński Dzień Profilaktyki?, które odbędzie się w sobotę 17 lipca w godzinach od 9.00 do 14.00 w obiekcie Gdynia Arena przy ul. K. Górskiego 8.</p>

 

Każdy z mieszkańców, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie i będzie mógł skorzystać z szerokiej oferty badań, konsultacji i zapisów do różnych programów profilaktycznych.

Zmiana adresu

 Informujemy, iż nastąpiła zmiana adresu spółki.

Nasz nowy adres:
Gdynia 81 - 577 
ul. Rdestowa 51A

Pożegnianie oryginalnego Mercedesa

W dniu dzisiejszym PKM Gdynia pożegnał oryginalnego Mercedesa O405 N2 o numerze taborowym 2082.

 

Active Image

 

Od 2016 roku interesowali się nim miłośnicy zrzeszeni w Klubie Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku.

 

Active Image

 

          Tam też autobus zyska kolejne życie jako protoplasta wyprodukowanych przez Sobiesława Zasadę Popularnych Jelczo Mercedesów.

Active Image

Postępy prac będzie można śledzić na stronie www.kmkmbialystok.pl .

Miłośnikom życzymy szerokiej drogi i powodzenia w remoncie autobusu

.

Active Image
 
Active Image

Testy nowych wyświetlaczy

Dzięki uprzejmości firmy PIXEL Sp. z o.o. z Bydgoszczy od 16.05.2017 r. PKM Gdynia testuje nowe wyświetlacze różniące się od dotychczas stosowanych. Najważniejsza różnica to kolor, nie tak jak zawsze o barwie bursztynowej tym razem świecące w kolorze białym. Następna różnica to rozmiary tablic.

 

Dodatkowo została też zamontowana tablica na diodach RGB pozwalająca na prezentacje numeru linii w różnych kolorach. Tablice zostały zainstalowane w autobusie MAN A 21 LION’S CITY CNG  o numerze 2091.

autobusy przegubowe

Aspekty ekologiczne projektu CNG w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Dotychczasowa eksploatacja ekologicznych autobusów przegubowych marki MAN LION'S CITY G CNG potwierdziła słuszność przyjętego kierunku.

Głównymi aspektami ekologicznego projektu CNG są pojazdy, które cechuje przede wszystkim niezawodność. Atrybutem pojazdów jest również oszczędność kosztów paliwa (  przeliczając na 100 km.), w porównaniu z autobusami zasilanymi olejem napędowym sięgają 35,6 % .

W 2010 roku Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gdyni podpisało umowę pożyczki z Wojewódzkich Funduszem Ochrony Środowiska, które pomogło w dofinansowaniu zakupu pojazdów ekologicznych dla komunikacji miejskiej.

Obserwując pozytywne opinie wśród pasażerów, PKM Gdynia Sp. z o.o. zamierza w sposób ciągły kontynuować i rozwijać projekt CNG w komunikacji miejskiej. 

W 2012 roku ponownie podpisaliśmy umowę pożyczki z WFOŚ, która pomogła w zakupie 2 nowych MAN-ów zasilanych CNG. Dzięki temu wycofane zostały z eksploatacji najstarsze pojazdy w taborze PKM-u średniopodłogowe Mercedesy O 405 G.

Zakup ten pozwolił na uzyskanie 100% niskiej podłogi w taborze naszego przedsiębiorstwa.

Nie można też pominąć aspektów  ekologicznych wprowadzania pojazdów zasilanych alternatywnymi źródłami - jak CNG. Porównując te pojazdy z autobusami zasilanymi olejem napędowym uzyskujemy znaczne obniżki emisji substancji toksycznych:

1.       zmniejszenie o 50 - 80% emisji NOx;

2.       zmniejszenie o 20% emisji CO2,

3.       zmniejszenie o 60 - 80% emisji CO,

4.       zmniejszenie o 99% emisji PM10,

5.       zmniejszenie o ok. 70% emisji aldehydów,

6.       zmniejszenie o ok. 90% węglowodorów aromatycznych.

Eksploatacja 2 autobusów zasilanych CNG, przejeżdżających ogółem 200.000 km rocznie spowoduje zmniejszenie emisji  substancji szkodliwych do atmosfery o 32,8 ton/rok.

Autobusy zasilane CNG wytwarzają mniej hałasu w stosunku do tradycyjnych autobusów ( o 7 dB).

Autobusy zasilane CNG osiągają wysoką gotowość techniczną,  co pozwala na eksploatację we wszystkie dni tygodnia realizując tym samym przebiegi miesięczne rzędu ok. 10.000 km.

Autobusy zakupione w ostatnich latach mogą też być tankowane BIOGAZEM co jeszcze bardziej podwyższa ich walory ekologiczne.

W dalszym ciągu staramy się rozwijać i rozpowszechniać zastosowanie CNG do autobusów komunikacji miejskiej.